Browar Mariental w sercu Szklarskiej Poręby

Piwo rzemieślnicze wytwarzane na miejscu z najlepszych słodów, chmielu i górskiej wody

Browar Mariental nie ma jeszcze długoletniej tradycji, ale w swoim działaniu kieruje się zasadami, którym hołdowali dawni browarnicy - piwo ma być najlepsze w regionie, produkowane z najlepszego słodu i równie dobrego chmielu. Nie zapominamy o tradycji regionu dlatego we wnętrzach Browaru Mariental nasi Goście mogą znaleźć grafiki dawnych miejsc z naszych okolic.

Chcemy również podzielić się naszą pasją tworzenia piwa w Browarze Mariental, nie tylko poprzez produkt, ale również poprzez pokazanie w praktyce, jak nasze piwo powstaje. Dlatego dla wszystkich odwiedzających Browar Mariental stworzyliśmy grafikę opisującą proces produkcji piwa, a dla zorganizowanych grup możemy przygotować pokazy warzenia piwa.


Piwa, którymi może pochwalić się nasz Browar Mariental

Warzone z pasją

Orle Pils

Warzone z pasją

Piwo dolnej fermentacji o barwie jasnej, słomkowej. Klarowne. Smak słodowy, chmielowy, orzeźwiający, o wyczuwalnej goryczce. Również w zapachu wyczuwalny jest aromat chmielu oraz słodu. Ten rodzaj piwa pasuje do dań grillowanych, dań mięsnych, serów, a także deserów owocowych.  

Stacja Turystyczna Orle, znajdująca się w samym sercu Gór Izerskich, w miejscu dawnej osady hutniczej Carlsthal, to idealne miejsce dla wędrowców spragnionych ciszy i niecodziennych widoków. Orle położone u stóp góry Granicznik, nad dopływem rzeki Izery jest miejscem niezwykle klimatycznym, a kto raz tu zawita - zechce wrócić ponownie. Stacja Turystyczna Orle od wielu lat prowadzona jest przez charyzmatycznego gospodarza - Stanisława Kornafela, który jest też Prezesem Towarzystwa Izerskiego. Niejeden z wędrowców marzy o dostrzeżeniu w tych rejonach cietrzewia, który słynie z niezwykłych rytuałów godowych. Na poszukiwania warto zabrać naszego pilsa - piwo dolnej fermentacji, jasne, klarowne, o wyczuwalnej goryczce.

Ekstrakt: 12,5 %, alkohol: 5%

Skład: Woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże.

Pszeniczne Szrenickie

Warzone z pasją

Jest to piwo pszeniczne, górnej fermentacji. Charakteryzuje się jasną barwą. W zapachu wyczuwalny aromat pomarańczy i kolendry. Mętne, o delikatnym smaku. Piwo lekkie, deserowe, bez wyraźnej goryczki. .

Ten rodzaj piwa świetnie sprawdzi się w towarzystwie ryb, owoców morza, drobiu oraz makaronów.

Szrenica (1362 m n.p.m) - szczyt położony w zachodniej części Karkonoszy, z którego roztacza się malowniczy widok na Szklarską Porębę, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie oraz czeskie Karkonosze. Zbocza Szrenicy pokryte są kosodrzewiną i granitowym gołoborzem. Tutejszy mikroklimat alpejski jest domem dla wielu interesujących gatunków zwierząt m.in. dla podróżniczka – niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny muchołówkowatych. Na samym szczycie Szrenicy znajduje się, wybudowane w latach 20-tych XX wieku, prowadzone przez Państwa Kłopotowskich - Schronisko Górskie Szrenica. Warto zawędrować w te okolice i spróbować tu naszego pszenicznego piwa, które jest delikatne, lekkie, o pomarańczowym aromacie, bez wyraźnej goryczki.

Ekstrakt: 12,5 %, alkohol: 5%

Skład: Woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel, drożdże, płatki owsiane, skórka pomarańczowa, trawa cytrynowa, kolendra.

Koźlak z Wysokiego Kamienia

Warzone z pasją

Piwo dolnej fermentacji o charakterystycznej ciemnomiedzianej barwie oraz słodowym zapachu przywodzącym na myśl zapach ciemnego pieczywa. Klarowne, długo leżakowane, mocne. W smaku wyczuwalna zbożowość łączy się z karmelowością i lekko owocowym tłem. Goryczka jest wyczuwalna, ale w stopniu niskim, współgra z całością.

Jest to styl piwa wywodzący się z Niemiec i uchodzący za klasykę gatunku. Znany tam pod nazwą Bock. Doskonale komponuje się z daniami mięsnymi, w szczególności z pieczonym lub smażonym drobiem.

Wysoki Kamień (1058 m. n.p.m.) to szczyt w Górach Izerskich (Sudety Zachodnie). Rozciąga się stąd jedna z najpiękniejszych sudeckich panoram na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską. Znajduje się tu urokliwe schronisko wraz z wieżą widokową, budowane od 20 lat przez Państwa Gołba. Nielicznym szczęśliwcom udało się dojrzeć w okolicach Wysokiego Kamienia rysia! Szacuje się, że te największe europejskie koty zamieszkują Karkonosze i Góry Izerskie jedynie w liczbie 5 - 6 osobników. Szukajcie - a może znajdziecie, a na zachętę skosztujcie Koźlaka - piwa dolnej fermentacji, ciemnego, o niskiej goryczce, w smaku z nutką zbożowości.

Ekstrakt: 16%, alkohol: 6%.

Skład: Woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże.

Kamieńczyk American Pale Ale

Warzone z pasją

Gatunek piwa nowofalowego.

Piwo górnej fermentacji o barwie ciemnosłomkowej, lekko zamglonej. W smaku wyraźnie wyczuwalna goryczka, cytrusy oraz słodowość. Zapach, dzięki chmieleniu na zimno, wyraźnie cytrusowy.

Intensywny smak tego rodzaju piwa doskonale komponuje się z daniami mięsnymi: wołowymi, wieprzowymi, wszelkiego rodzaju mięsnymi sosami, ostrymi, dobrze doprawionymi. Ale również dzięki swojej wyrazistości APA będzie dobrym dodatkiem do lekkich, świeżych sałatek, delikatnych przekąsek, słonych dodatków, deserów.

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (846 m n.p.m.) wodospad po polskiej stronie Karkonoszy, który spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się (po części wykuta sztucznie przez Walończyków) jaskinia – tzw. Złota Jama ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Spotkać tu można pluszcza – objętego ścisłą ochroną gatunkową ptaka, który jest jedynym w Polsce ptakiem śpiewającym, potrafiącym nurkować i poruszać się pod wodą. Przy wodospadzie znajduje się pierwsze prywatne schronisko górskie - Kamieńczyk, wybudowane w 1997 r. i prowadzone przez Państwa Sieleckich. Turyści mogą odpocząć tu przed dalszą wędrówką, zachwycając swe oczy widokiem wodospadu i próbując naszego piwa górnej fermentacji. Nasze American Pale Ale jest jasne, szczodrze nachmielone, orzeźwiające, z wyraźną goryczką.

Ekstrakt: 12,5, alkohol: 5%

Skład: Woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże.

Jakuszyckie Polskie Ale

Warzone z pasją

Piwo górnej fermentacji o barwie jasnej, ciemnosłomkowej. Idealny balans chmielowo-słodowy. Dość niska goryczka, współgra z całością. Skomponowane wyłącznie w oparciu o polskie chmiele (Marynka i Lubelski) i słody. Idealnie pasuje do dań grillowych, ale dzięki swej lekkości świetnie połączy się z wieloma innymi daniami. 

Jakuszyce w Górach Izerskich, są najwyżej położoną (886 m n.p.m.) dzielnicą Szklarskiej Poręby. Panuje tu mikroklimat porównywalny z alpejskim, a dzięki doskonałym warunkom pokrywa śnieżna zalega grubą warstwą do późnej wiosny. Można tu spotkać cietrzewia – rzadki gatunek ptaka z rodziny kurowatych. Zimą panują tutaj idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego, a ze znajdującej się tutaj Polany Jakuszyckiej co roku startuje najbardziej znana impreza biegowa w Polsce – Bieg Piastów. W Jakuszycach odbywały się także zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich. Ośrodek Narciarstwa Biegowego „Jakuszyce” oferuje trasy biegowe o różnym stopniu trudności, o łącznej długości około 100 km. Przez pozostałą część roku w Jakuszycach spotkacie amatorów pieszych i rowerowych wycieczek. 

Ekstrakt: 10%, alkohol: 4%   

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże.


Tradycje browarnicze w Kotlinie Jeleniogórskiej

Tak było kiedyś

Tradycja piwowarska w Polsce istniała praktycznie od zawsze. W czasach, gdy niewiele osób potrafiło pisać, swe miejsce w kronikach odnalazły informacje o tym trunku, o browarach go produkujących, o nadawaniu miastom i klasztorom prawa do jego warzenia czy o powstających karczmach. Sam opis uprawy i suszenia chmielu można znaleźć też w dokumentach Henryka III Wrocławskiego z 1255 roku, co świadczy wyraźnie o tym, że piwo i sposób jego przygotowania były niezwykle popularne.

Swój przywilej warzenia piwa wraz z prawami miejskimi jako jeden z pierwszych otrzymał Lwówek Śląski, w 1209 roku.

Również Wrocław oraz Świdnica stanowiły ważne punkty nie tylko na dolnośląskiej, ale i na polskiej mapie piwnej. W osiemnastowiecznym Wrocławiu działało blisko 150 karczem, ale to piwo świdnickie było tak wyśmienite i popularne, że w wielu miastach, polskich i zagranicznych, otwierano „Piwnice Świdnickie”, by podawać w nich ten trunek.

Czy tradycja piwowarska Szklarskiej Poręby sięga swoimi początkami aż do czasów wspomnianych już Walończyków - tego nie wiemy. Pewnym jest natomiast, że historia dawnej Szklarskiej Poręby związana jest z tymi tajemniczymi poszukiwaczami skarbów, a współcześni mieszkańcy kultywują wszelkie ślady działalności Walonów oraz przypominają ich wkład w budowanie pierwszych szlaków pieszych w Sudetach.

Tak było kiedyś

W samej Jeleniej Górze, stolicy Karkonoszy, również działały browary, które warzyły wyśmienite piwa. Jednym z nich był browar na ulicy Łaziennej - dzisiaj Mrocznej, niewielkiej ulicy pomiędzy dzisiejszą Szkolną i Krótką. Browar ten nosił nazwę Brau Gasse i działał w XIX wieku.

Przed 1945 rokiem rajem dla piwoszy był browar znajdujący się przy Hirschgrabenstrasse (ulica Jelenia), który posiadał również minigorzelnię oraz restaurację na strychu budynku. Dzierżawcą lokalu do wybuchu II wojny światowej był Paul Hain. Obecnie z całego budynku zachowały się jedynie piwnice.

Wspominając dawne jeleniogórskie browary nie można zapomnieć również o tym znajdującym się nieopodal dworca, którego wielki budynek zachował się do dziś. Browar działał pod szyldem Browarniczej i Słodowniczej Śląskiej Spółki Akcyjnej Odział Browar Jeleniogórski i produkował piwo do 1934 roku. Na uwagę zasługuje także, niegdyś wspaniały, browar w Cieplicach - Karkonoski Browar Spółdzielczy z niem. Genossenschaftbrauerei des Resingebirges. Piwo tam warzone reklamowano jako piwo w stylu bohemy, produkowane z najlepszego słodu i chmielu w całej okolicy, przewyższające swym smakiem legendarne piwo od Konrada Kisslinga.

Browar Mariental nie ma jeszcze długoletniej tradycji, ale w swoim działaniu kieruje się zasadami, którym hołdowali dawni browarnicy - piwo ma być najlepsze w regionie, produkowane z najlepszego słodu i równie dobrego chmielu. Nie zapominamy o tradycji warzenia piwa w naszym regionie i dlatego we wnętrzach Browaru Mariental nasi goście mogą znaleźć wspomnienia o dawnych browarach z okolicy.

Chcemy również podzielić się naszą pasją tworzenia piwa w Browarze Mariental, nie tylko poprzez produkt, ale również poprzez pokazanie w praktyce, jak nasze piwo powstaje. Dlatego dla wszystkich odwiedzających stworzyliśmy tablicę opisującą proces produkcji piwa w browarze, a dla zorganizowanych grup przygotowujemy pokazy warzenia piwa.

Twoje miejsce

w samym sercu Szklarskiej Poręby

Masz pytania?

Imprezy firmowe, rodzinne uroczystości i rezerwacja stolika
© 2024
U Hochoła , Browar Mariental